Ayak Şişmesi Neden Olur | Ayak Şişmesi Nedeni

Ayak şişmesi günümüzde özellikle yaşlı bireylerde sıklıkla gözlemlenmektedir. Ayağın ve bacakların şişmesine neden olan birçok etken bulunuyor. Özellikle kullanılan ilaçlar, damar hastalıkları, yorgunluk ve sabit kalma ayak şişmesine neden olmaktadır. Ayrıca hormonlar ayak şişmesinde etkili olmaktadır.

Normal olarak bilinse de ayak şişmesi ciddi sorunların işareti olabilmektedir. Yüksek tempoda ve yorucu işlerde çalışan insanlarda bu durum yaşanmaktadır. Yaş yükseldikçe ayrıca vücutta ayak şişmesi daha fazla yaşanmaktadır. Çok uzun süre ayakta beklemek veya uzun süre oturmak ayrıca bu durumun yaşanmasına neden olmaktadır. Yer çekimi düşünüldüğü zaman sıvıların zemine yaklaştığı bilinmektedir. Vücut içerisinde biriken sıvı veya ödem dolayısıyla genelde ayak ve bacaklara inmektedir.

Ayak Şişmesi Neden Oluyor?

Birçok kişi ayak şişmesi neden oluyor sorusuna belirli cevaplar vermektedir. Ancak aslında ayak şişmesi nedenleri arasında birçok sebep bulunmaktadır. Birkaç günden uzun süren ve geçmeyen şişlikler için mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü daha ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına ayak şişmesi yol açabilmektedir. Ayrıca başka ve daha ciddi hastalıklara ayak şişmesi işaret olabilmektedir. Tuz ayrıca vücutta sıvı birikmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Bu nedenle ayak şişmesi nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tuz kullanımını azaltmak ve bazı egzersizlerle vücudu esnemek ödem birikmesini azaltmaktadır. Ayrıca çok sıkan çorap ve giyim ürünleri giyilmesi de bazen şişliğe neden olabilmektedir. Dolayısıyla daha rahat kıyafetler özellikle iş yaparken tercih edilirse faydalı olmaktadır.

Vücudun uzun süre sabit kalması ve ayakta durmak ayak şişmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla egzersizler ve dengeli beslenmeyle ayak şişmesi aslında tedavi edilebilmektedir. Ancak bazen ciddi hastalık belirtisi olacağı için, doktora gitmekte fayda bulunmaktadır. Üstelik ayakları tuzlu ılık suda bekletmek şişliğin ve ödemin inmesinde yardımcı olmaktadır.

Hamilelerde Ayak Şişmesi

Gebelik dönemlerinde vücutta oldukça fazla sıvı ve ödem birikmektedir. Hormonlardan dolayı hamilelerde ayak şişmesi sıklıkla görülmektedir. Ayakları hamile kişiler yüksek tuttuklarında genelde bu şişlikler azalmaktadır. Yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme ayrıca hamilelikte vücutta şişliğe neden olmaktadır. Yer çekiminin etkisiyle ödemler genelde bacakta ve ayak bileklerinde görülmektedir. Ayağın yüksek bir yere koyularak dinlenilmesi hamilelikte şişliklerde etkili olmaktadır.

Ayak şişmesinde birçok neden görülmektedir. Hormonlar, beslenme, ilaçlar, enfeksiyon ve organ hastalıkları ilk sırada yer almaktadır. Ancak en yaygın görülen nedeni fazla ayakta durmak veya oturmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ayak şişmesi kanser gibi oldukça ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle doktora gidilerek kontrol edilmesi önem arz etmektedir.

Sol Ayak Şişmesi

Periferal ödem olarak ayak ve bacaklarda sıvı birikmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle sol ayak şişmesi nedenleri arasında yorgunluk ve ilaçlar etkili olmaktadır. Vücudun bir bölgesinde sıvı birikmesi için ödem veya kanama olması gerekmektedir. Kanama yoksa, ödemler yorgunluktan veya birçok farklı nedenden dolayı oluşabilmektedir.

Gebelikte Ayak Şişmesi

Ayaklarda ve bacaklarda oluşan şişkinliklere ortopedi bölümü bakmaktadır. Eğer geçmeyen bir şişlik bulunuyorsa, mutlaka doktora müracaat edilmesi gerekmektedir. Çünkü çok ciddi hastalıkların belirtileri arasında sol ayak şişmesi sıklıkla görülmektedir. Günümüzde stres ve yorgunluktan dolayı insanlarda ödem oluşmaktadır. Ve yer çekimi nedeniyle bu ödemler ayaklara doğru birikmektedir.

Yaşlılarda Ayak Şişmesi

Birçok kişi ayak şişmesi nasıl geçer sorusuna cevap aramaktadır. Özellikle yetişkin ve yaşı ilerlemiş bireylerde bu olay sıklıkla gözlemlenmektedir. Fazla yorgunluk ve ayakta durmak yaşlı bireylerde ayak şişmesine neden olmaktadır. Fazla oturmaya bağlı olarak yaşlılarda ayak şişmesi sıklıkla yaşanmaktadır.

Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayrıca yüksek tuz ve ilaç kullanımı ödem birikmesini arttırmaktadır. Yaşlılığa bağlı çeşitli hastalıklar nedeniyle ödem ve sıvı birikmesi oluşabilmektedir. Zaten gebelikte ayak şişmesi ve yaşlılıkta ayak şişmesi sürekli görülmektedir. Ayak şişmesi tedavisi için düzgün beslenme ve dinlenme faydalı olmaktadır.

Ayak Şişmesi Kanser

Dolaşım sisteminde damarlar yer almaktadır. Damarlar ve damar hastalıkları ayak şişmesinde ayrıca etkili olmaktadır. Ayakları dinlendirmek ve sıkı çorap giymekten kaçınmak ayak şişliği oluşmasını önlemektedir. Üstelik ayak şişmesi bazen ciddi hastalıklara işaret edebilmektedir. Bu nedenle uzun süre geçmeyen şişliklerde profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Ayak şişmesi ayrıca kanser gibi birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir.