Astım Belirtisi | Alerjik Astım Nedir

İnsan vücudunda pek çok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bunların bazıları genetik olabiliyorken bazıları sonradan meydana gelmektedir. Birçoğu dış koşullardan kaynaklı olabilmektedir. Buradaki makalenin temel konusu olan astım solunum yolu daralmasına yol açan kronik bir hastalıktır.

Küçük bronşların ve bronşiollerin çeşitli uyaranlar karşısında verdikleri aşırı tepki astımı meydana getirir. Bu duruma hava yolları esnasında iltihap da eşlik etmektedir. İlgili hastalık belirli bir oranlamaya tabi tutulduğunda şu tablo ortaya çıkmaktadır: Yetişkinlerde %6, çocuklarda oranında bronşial astma görülmektedir.

Astım Belirtileri

Söz konusu hastalığın atakları bulunmaktadır. Bu ataklar sırasında solunum hırıltılı olmakta ve kişi nefes alırken güçlük çekmektedir. Bunlar esnasında öksürük de meydana gelebilmektedir. Hastalık çoğu zaman ilaçlarla kontrol altında tutulmaktadır. Aksi durum yaşandığında ise KOAH rahatsızlığı baş göstermektedir. 

Burada astım nedir sorusu detaylarıyla yanıtlanmaya çalışılmaktadır. Bununla birlikte astım belirtisi nasıl anlaşılır konusu gündeme gelmektedir. Dolayısıyla astım belirtileri üzerinde durmak gerekmektedir. Bronşial astma hastalarında ağır biçimde nefes darlığı yaşanmaktadır. Hastalığın şiddeti oranında hafif aralıklı, orta ve ağır süregen tanıları konulabilmektedir. Çocuklarda baş gösteren bu hastalık tamamen kaybolma ihtimali taşır. Lakin yetişkinlerde var olan bronşial astma ömür boyu sürebilmektedir. 

Astım Nedir?

İlgili hastalığın belli başlı bir nedeni veya etkeni bulunmamaktadır. Lakin genel bir kanı doğrultusunda şunlar söylenebilir: Soluk boruları bazı bireylerde doğumdan itibaren çevresel koşullara duyarlı olabilmektedir. Bunun neticesinde astım atakları oluşabilmektedir. Buna ilaveten daha önce geçirilmiş zatürre astıma yol açabilmektedir. 

Astımda baş gösteren tipik karakteristik özellik nefes darlığı olmaktadır. Bu, genetik kökenli bir duruma işaret edebilir. Ancak alerji, enfeksiyon, emosyonel faktörler de etken teşkil etmektedir.  Psikolojik etkilerin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu hastalığı taşıyan kişilerin belirli özelliklere sahip olduğu söylenemez. Kişide ani biçimde söz konusu hastalığa bağlı atak ya da kriz meydan gelebilmektedir. 

Alerjik Astım Nedir?

Alerjik ve İdiyosinkratik olmak üzere iki tip astma bulunmaktadır.  Alerjik astma yaygın görülmektedir. Çocukluk döneminden itibaren başlamaktadır. Alerjik astım belirtileri nezle, ürtüker veya egzama olabilmektedir. Bu hastalık türünde kişinin kan düzeyindeki  IgE düzeyi yüksek bulunur. Atak yahut krizleri tozlar, polenler, hayvan tüyleri, bazı yiyecek türleri etkiler. Böyle durumlarda kişideki bronş çeperlerindeki kaslar kasılmakta ve hava geçitleri daralmaktadır. 

Alerjik Astım Belirtisi

Anlatılanlar doğrultusunda alerjik astım nedir konusu aydınlatılmaya çalışılır. Alerjik astım belirtisi nefeste hırıltı, öksürük, göğüs kafesinde ağrı ve nefes darlığı şeklindedir. Bunlar genel anlamda ilgili hastalığın her iki tipinde de kendini göstermektedir. Alerjik astım ne iyi gelir sorusuna ise tedavi başlığı altında cevap verilmesi uygundur. 

İlgili hastalığın iki türde ortaya çıktığı belirtilmektedir. Bu her iki türün de ortak yönü belirtilere dayanmaktadır. Bunlara bakıldığında soluk almakta çekilen zorluklar, göğüs kafesinde meydana gelen daralmalar göze çarpmaktadır. Bunun haricinde yaşanılan ortamda kişinin alerji duyduğu şeylere maruz kalması öne çıkmaktadır. 

Astım Bronşit Belirtisi

Astımlı bir kişide akut bronşitin olması o kişide  astım bronşit olduğuna işaret eder. Akut bronşit bronşlarda iltihaplanmaya yol açan solunum yolu hastalığıdır. Bronşlar havanın akciğerlere girip çıkmasını sağlamaktadır. Kişide meydan gelen iltihap hırıltılı solunuma yol açar. Böylelikle solunum tıkanıklığı ve nefes darlığı ortaya çıkar. Bebekler, küçük çocuklar ve yaşlı kimseler akut bronşite yakalanma riskini yüksek düzeyde taşırlar. Akut bronşit üst solunum yolu viral enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Astım bronşit belirtisi yukarıda sayılan etkenlerden oluşmaktadır. 

Sigara içen, hava kirliliğine maruz kalan bireylerde akut bronşit riski yüksek olmaktadır. Bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Dolayısıyla astım ne iyi gelir sorusu karşısında farklı tedaviler uygulanabilmektedir. 

Astım Tedavisi

Sözü edilen hastalığa dair kesin bir tedavi yönteminin olmadığı yukarıda belirtilmektedir. Ancak buna rağmen yapılan bazı müdahaleler bulunur. Öncelikle astımı kontrol altında tutmak mümkün görünmektedir. Hastaya verilen uygun ilaçlar düzenli kullanıldığında, bronşial astma stabil kalabilmektedir. 

Astımda basamak tedavisi uygulanmaktadır. Alerjik astım belirti gösteren ve göstermeyenler birbirinden ayrı tutulur. Belirtiler ve bulgulara dayalı olarak hangi tip astımın olduğu tespit edilir. Bu doğrultuda ilaçlar ve dozları ayarlanmaktadır. Kişiye yaşam tarzında değişiklik yapması tavsiye edilir. Bunlar sigarayı bırakmak, kimyasal duman ve kokulardan uzak durmaktır. Evcil hayvanlara karşı alerji durumunda bunu kontrol altına almak mühimdir. 

Astım Ne İyi Gelir?

Hastanın küflü ve tozlu mekanlardan uzak durması önerilir. Aşırı soğuktan korunması ve spor yapması diğer tavsiyeler arasındadır. Astım tedavisi için kullanılan ilaçlar iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta rahatlatıcı ilaçlar yer alır. Kriz anında hasta, inhaler adlı ilacı ağzına götürmekte ve nefes aldığında ilacı sıkmaktadır. İkinci grupta bulunan ilaçlar astımda bulunan temel sorunu çözmeye yöneliktir. Hava yolundaki iltihap azaltılmaya çalışılır. İnhaler her iki grupta da sıklıkla tercih edilir. Astımın şiddetine bağlı olarak tedavi biçimi değişir. Örneğin ilk tedaviye cevap vermeyen ağır hastalar yoğun bakım alınmaktadır.

Astımı kontrol altına alınan hastaların kriz geçirmesi nadir görülen bir durumdur. Atak geçirdikleri taktirde dahi bunu hafif atlatmaktadırlar. Tedavisini doğru biçimde uygulamayan hastalarda ataklar sıklaşır ve hastalığın şiddeti artar. Bu nedenle doktorlar tedavi esnasında mühim olanın düzenli ilaç kullanımı olduğunu belirtiler. Bununla beraber yaşam tarzında meydana getirilecek değişiklikler hastalığa iyi gelmektedir.