Astigmatlık Nedir | Astigmat Neden Olur

Astigmat korneanın şeklinin bozulması ile görüntülerin bulanıklaşmasıdır. Astigmat olan kişiler bulanık görmeye ve etrafa göz kısarak bakmaktadır.

Astigmatlık Nedir?

Astigmat gözle ilgili bir hastalıktır. Astigmatlık nedir? Astigmat genetik ya da doğumda oluşan kadın ve erkek hastalıklardan biridir. Doğumda olabildiği gibi daha sonra da kornea tabakasında değişime neden olan hastalıklar sonucu oluşabilir. Gözün ön tabakasındaki korneanın şeklindeki bozukluk sebebiyle ışığı doğru kıramaması ve bunun sonucunda oluşan görme bozukluğu astigmatlık olmaktadır. Bu durum sonuç olarak bozuk bir şekilde görmeye veya bulanık görmeye sebep olur.

Astigmat belirtilerini gösteren kişilerin göz doktoruna giderek göz muayenesi olması ve astigmat testi yaptırması gerekir. Astigmat testini internetten kişiler kendileri de yapabilmektedir. Görme bozukluklarının olmasıyla bulanıklık durumlarında astigmat ihtimali artmaktadır. Belirtileri gösteren kişiler doktora giderek de astigmat testi yaptırabilmektedir.

Astigmat Tedavi

Genel göz muayenesi ile tespit edilen astigmat tedavi olunabilen bir durumdur. Astigmat tedavisi için hastalar gözlük kullanabilir ya da lazer ile tedavi olabilirler. Şiddetli astigmat hastaları için genelde cerrahi yöntemler önerilmektedir. Belirtileri tespit eden kişiler göz doktorlarına giderek astigmat testi yaptırabilir. Astigmat bir göz rahatsızlığı olarak kabul edilir. Cerrahi yöntemlerde 0 olmasa da %97 oranında astigmatta başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu nedenle gözlük kullanmak istemeyen kişiler doktorlar tarafından cerrahi yöntemlere yönlendirilmektedir.

Astigmat Neden Olur?

Kişilerde astigmat neden olur? Astigmat genetik olabildiği gibi daha sonradan da oluşabilir. Korneanın bozulmasına neden olabilecek tüm hastalıkların astigmat rahatsızlığına da sebep olabildiği bilinir. Görme bozukluğu durumunda kişilerin astigmat testi yaptırması gerekir. 

Astigmatlık Hangi Mercekle Düzeltilir?

Astigmat genelde kişilerde miyop ya da hipermetrop rahatsızlıklarıyla birlikte görülmektedir. Astigmatlık hangi mercekle düzeltilir?  Eğer kişilerde miyop-astigmat varsa görüntü her açıdan bozuk ve bulanık olmaktadır. Bu bozukluğun düzeltilmesi için kişilere silindirik mercek kullanılması önerilmektedir. Astigmatın düzeltilmesi için kişilere lens ya da gözlük önerilir. 

Bir göz rahatsızlığı olan astigmatlık genetik ya da doğum esnasında olabildiği gibi daha sonra da meydana gelebilmektedir. Astigmatı olan kişilerde bazı belirtiler olmaktadır. Bunlardan en çok rastlananları bozuk görme, göz kısma, bulanık görme, baş ağrısı ve göz yorgunluğu olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlıkları yaşayan kişilerin göz doktorlarına giderek test yaptırmaları ve tedavi olmaları gerekir. Astigmat bir göz bozukluğu olarak kabul edilir.

Astigmat Nasıl Bir Hastalık?

Göz hastalığı olarak bilinen astigmat nasıl bir hastalık? Astigmat kişilerdeki görme bozukluklarından biri olmaktadır. Bulanık görme veya az görme belirtileri bulunan astigmat için doktora başvurmak gerekir. Tedavisi olan astigmat rahatsızlığı için kişilere lens ya da gözlük kullanmaları önerilir. İleri düzeyde olan astigmat için hastalara istedikleri takdirde cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler de oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Astigmat Nedir Anlamı

Astigmat göz kusuru olarak bilinmektedir. Gözde meydana gelen astigmat nedir anlamı nedir birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Astigmat korneanın şeklinin bozulmasıyla şekillerin bulanık görülmesi sonucu oluşmaktadır. Doğuştan ya da genetik olarak astigmat kişilerde bulunmaktadır. Daha sonra da korneayı etkileyen hastalıkları geçiren kişilerde astigmat durumları oluşmaktadır.

Kişilerin astigmatlık hastası sayılmaları için göz doktoru tarafından kendilerine astigmatlık teşhisi koyulması gerekir. Bir görme bozukluğu olarak kabul edilen astigmat durumunda kişiler bir gözünü kapattıklarında bulanık görmektedir. Rahatsız edici bir durum olduğu zaman doktora gidilmesi ve astigmat testi yapılması gerekir. Tedavisi olan bir astigmatlık durumunda kişilere gözlük ya da lens önerilmektedir. Baş ağırı, göz yorgunluğu, bulanık görme gibi astigmatlık belirtileri bulunmaktadır.