Akdeniz Ateşi Nedir | Belirtileri Nelerdir

Akdeniz ateşi hastalığı genellikle genetik olarak aktarılan bir hastalık çeşididir. Akdeniz anemisi de denilen bu hastalık çekinik genler yolu ile taşınmaktadır. Hastalık ataklar halinde karın ağrısı, akciğer ve eklem ağrıları ile kendini göstermektedir. Dünya geneline bakıldığında Akdeniz’ e kıyısı olan ülkelerde sıkça görülmektedir. 

Ülkemizde coğrafi konumu itibari ile Akdeniz ateşi hastalığı sık görülen ülkelerin başında gelmektedir. Akdeniz ateşinde ataklar ani olarak gelişmekte olup genellikle çocukluk çağında başlamaktadır. Hastalığın kesin olarak çözümlü bir tedavisi bulunmadığı için hastalığa bağlı ataklar ömür boyu görülebilmektedir.

Akdeniz Ateşi Nedir?

Akdeniz ateşi ateşli ve ağrılı belirtileri olan genetik bir hastalık olarak bilinmektedir. Anne ve baba taşıyıcı olma durumunda çocuklarda bu hastalığın görünme riski %25 seviyelerinde olmaktadır. Anne ve babalar çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce gen taraması yaptırarak taşıyıcı olup olmadıklarını öğrenebilmektedir.

Akdeniz’e kıyı olan ülkelerde daha sık görüldüğü için ülkemizde de yüzdesel olarak baskın görülen bir hastalıktır. Ülkemizde sıkça görülmesi ve kesin tedavisinin olmaması ailelerden Akdeniz ateşi nedir sorusunun gelmesine neden olmaktadır. Akdeniz ateşi hastalığı bazı kişilerde ağır ataklar şeklinde seyretse de genel olarak iki üç gün içerisinde geçmektedir.

​​​Akdeniz Ateşi Belirtileri

​​​​Genlerden gelen kalıtsal bir hastalık olan Akdeniz ateşi belirtileri genellikle çocukluk çağında başlamaktadır. Karın ağrısı, yüksek ateş, akciğer ve eklemlerde ağrı şeklinde olan ataklar halinde görülmektedir. Ataklar başladıktan sonra ortalama üç gün içinde geçmektedir. Ataklar geldiğinde halsizlik ve ağrılı bir süreç olmaktadır. 

Akdeniz ateşi hastalığının henüz net bir tedavisi olmasa da basit yöntemler ile ağrılar en aza indirilebilmektedir. Bazı yöntemler ile bu hastalığın neden olduğu semptomların tamamen önlenebildiği bilinmektedir. Dünya genelinde çoğunluğu Akdeniz kıyısında olan ülkelerde olmaz üzere tespit edilen on binden fazla Akdeniz ateşi hastası bulunmaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi

FMF olarak adlandırılan ailevi Akdeniz ateşi kalıtsal genler ile anne ve babadan çocuğa geçen bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağında belirtileri başlamaktadır. Akdeniz ateşi hastaları incelendiğinde genellikle %80 oranında ilk atakların 20 yaşına kadar görüldüğü gözlemlenmektedir. Akdeniz ateşi hastalığı anne, baba veya daha üst soydan kalıtsal olarak geçmektedir. Bazı durumlarda anne veya babada görünmese de de çocuklarda Akdeniz ateşi görülebilmektedir.

Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı için çiftlerin çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce test yaptırmaları çocuklarının sağlığı için önemli olmaktadır. Akdeniz ateşinin kesin bir tedavisi olmadığı için ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Akdeniz ateşi hastalığının erken teşhis ile hastalığın semptomlarının azaltılması ve hatta tamamen ortadan kalkmasını sağlanabilmektedir. 

Akdeniz Ateşi Hastalığı

Akdeniz ateşi hastalığı ani ataklar halinde meydana gelen yüksek ateş, kas ağrısı, karın ağrısı ve akciğer ağrısı gibi semptomların görüldüğü bir hastalıktır. Akdeniz ateşi tanısı bulunan hastaların günlük yaşamlarına ve beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hastalıkta bireylerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi uyku ve beslenme düzenidir. 

Hastalık ile ilgili ataklar geldiği zaman dikkat edilmediğinde bir kaç gün çok ağır seyredebilmektedir. Birçok hasta atak döneminde beslenmesine ve uykusuna dikkat etmediği için hastaneye bile yatabilmektedir. Özellikle ülkemiz Akdeniz kuşağında yer aldığı için Akdeniz ateşinin en çok görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da en önemli nokta sağlıklı yaşam ve düzenli egzersiz olmaktadır. Akdeniz ateşi hastalığı asık görüldüğü için önemsenmemektedir. Ancak bu hastalık hafife alınmaması gereken bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. 

Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedir?

Ülkemizde sık görülen bir hastalık olması Akdeniz ateşi hastalığı nedir sorusunun sık sorulmasına neden olmaktadır. Akdeniz ateşi hastalığı bir diğer adıyla FMF hastalığı bir gen hastalığı olarak dikkat çekmektedir. MEVF adlı kromozomun yol açtığı bir hastalık olması gen tedavisinin ve Gen araştırmasının önemini ortaya çıkarmaktadır. Hastalık belirtileri nedeniyle çoğu zaman erken teşhis edilememektedir. Ancak ailesinde bu hastalığı bulunanlar mutlaka kendine ve çocuklarına erken yaşta tahlil yaptırması gerekmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığı genellikle 20 yaş öncesinde sürekli tekrarlayan karın ağrısı, ara ara gelen ateş atakları, akciğer ve eklem ağrısı ile görünmektedir. Semptomlar basit diğer hastalıklar ile benzediği için özellikle anne ve baba taşıyıcı olanlarda akla gelmemektedir. Anne ve babanın taşıyıcı olduğu durumlarda %25 oranında görülmektedir. 

Ailesel Akdeniz Ateşi

Ülkemizde en çok görülen kalıtsal hastalık Ailesel Akdeniz ateşi hastalığı olmaktadır. Gençlerden gelen bir hastalık olmasına rağmen tüm aile bireylerinde görünmeyebilmektedir. Ailelerinde bu hastalık görünenlerin kendilerine ve çocuklarına tahlil yaptırması hastalığın ağır semptomlarının önene geçmektedir. Akdeniz ateşi hastalığı sürekli semptom göstermeyip belirli dönemlerde ataklar halinde görülmektedir. 

Akdeniz Ateşi Tedavisi

Bilinen yöntemler ile Akdeniz ateşi tedavisi tam olarak yapılmayan ömür boyu süren bir hastalıktır. Tedavisinin olmaması hastalığın sürekli ağır geçmesi anlamına gelmemektedir. Akdeniz ateşi hastalığı erken teşhis ile semptomların hafif geçtiği bir hastalıktır. Akdeniz ateşi hastalarının düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi uygulamalar yapması gerekmektedir.

Uzman hekimler ile yapılan düzenli kontrollerde hastaların beslenmesi diyetisyen ile kontrol edilerek semptomların hafif geçmesi sağlanmaktadır. Kendine dikkat eden hastalarda uzmanların tavsiyesine uyanlarda bazı semptomlar hiç görülmeyebilmektedir. Akdeniz anemisi bizden güçlü değildir sağlıklı ve düzenli bir yaşam ile Akdeniz anemisinin üstünden gelebiliriz.