Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Evreleri

Akciğer Kanseri Belirtileri, Dünyada ve ülkemizde çok yaygınlaşan akciğer kanseri, erkeklerde prostat ve kadınlarda ise meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor. Akciğer kanseri, hırıltı, nefes darlığı ve kilo kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Akciğer Kanseri Nedir?

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen ikinci kanser türü akciğer kanseridir. Akciğer kanseri pek çok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Fakat bu hastalığın en önemli nedeninin sigara olduğu biliniyor. En korkutucu kanser türleri arasında yer alan akciğer kanseri, günümüzde tıbbı tedaviler ve teknolojik gelişmelerle rahatlıkla tedavi edilebiliyor. 

Akciğer Kanseri

En önemli görevi yaşamsal faaliyetler sırasında oluşan karbondioksitin vücuttan atılmasını sağlamak ve vücuda oksijen alınması olan akciğerlerdeki doku ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda akciğer kanseri meydana gelir. Kontrolsüz bir şekilde çoğalan bu kitleler bulunduğu ortamda büyür ve etrafında yer alan dokulara yayılarak hasar verebilir. Akciğer kanseri, küçük hücreli (yulaf hücreli) akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere iki çeşidi vardır.

Akciğer Kanseri Belirtileri 

Akciğer kanseri, belirtileri yerleştiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Akciğerin üst kısmına yerleşen bir kitle, bazı sinirlere baskı yaparak omuzda ve kolda ağrıya, göz kapağı düşüklüğüne ve ses kısıklığına neden olabilir. Akciğer kanseri belirtileri pek çok hastalıkta görülebildiği için ihmal edilebilir. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu, kas iskelet sistemi ağrısı, akciğer enfeksiyonu bu şikayetlere yol açabilir. Bu belirtilerin süresi ise birkaç haftayı aşıyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmak gerekir. Akciğer kanserinin belirtilerinden bazıları ise şunlardır;

  • Giderek kötüleşen ve geçmeyen öksürük
  • Sürekli nefes darlığı ve hırıltılı solunum yapmak
  • İştah kaybı ve zayıflama
  • Ses kısıklığı
  • Göğüs ağrısı
  • Kanlı balgam
  • Yutma güçlüğü
  • Sea kısıklığı
  • Akciğer kanserinin en sık görülen belirtisi ise, inatçı öksürüklerdir. Bunun dışında göğüs ağrısı, ateş, ses kısıklığı, nefes darlığı, yüz ve boyunda şişme, sırt ağrısı, omuz ve kol ağrısı, yutma güçlüğü ve kanlı balgam gibi belirtiler de akciğer kanserinin belirtileridir. Öksürükle birlikte ortaya çıkan kanlı balgam, akciğer kanseri hastalarının dörtte birlik kısmında görülür. Akciğer kanseri belirtilerinden biri olan kemik ve baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk da sıkça görülür.

Akciğer Kanseri Genetik mi?

Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara olarak bilinse de sigara içmeyenlerde de akciğer kanserine rastlanabilir. Tüm akciğer kanserleri vakalarına bakıldığı zaman ’lik kısmı hiç sigara içmemiş kişilerden oluşur. Sigara içilen ortamlarda sıkça bulunmak da akciğer kanseri gelişim riskini önemli ölçüde artırır. Sigaradan uzak durarak 10 yıl içinde akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 50 azaltılabilir. Sigara, puro, pipo ve nargile gibi ürünler, kanser nedeni olarak ispatlanarak en önemli risk faktörleridir.

Sigaranın dışında; genetik geçiş, radon gazı, asbest, hava kirliliği de akciğer kanseri nedenleri arasında yer alır. Verem gibi bazı akciğer hastalıkları, akciğerlere radyoterapi uygulanması riski de artırabilir. İçme sularında yüksek miktarda arsenik maddesi olması da çok önemli bir nedendir. Kadınların da giderek daha fazla sigara tüketmesi sonucunda son yıllarda akciğer kanserine yakalanma oranında artış görülür.

Akciğer Kanseri Evreleri

Akciğer kanserinin belirtileri bazen çok sinsi ilerler. Hastaların hemen hemen dörtte birinde kanser, hiçbir belirti vermeden ortaya çıkar. Çoğu kişi akciğer kanseri olduğunu, başka bir hastalık için akciğer röntgeni çektirdiği zaman öğrenir. Bu nedenle de rutin olarak yapılan kontrollerin akciğer kanserinin erken evrede belirlenmesinde çok hayati bir önemi vardır.

Akciğer kanseri erken evrelerde teşhis edilirse tedavisinin başarıya ulaşma şansı çok yüksektir. Günümüzde düşük doz spiral bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme tekniklerinde yaşanan ilerlemeler ile akciğer kanseri artık erken evrede kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bu hastalık için tanı konulduktan sonra akciğer kanseri evreleri dikkatli bir şekilde bilinmesi gerekir.

Akciğer Kanseri Ölüm Oranı

Akciğer kanseri kanser tarama programları içinde yer almayan bir tür olduğu için erken dönemde yani akciğer içinden lenflere ya da başka organlara yayılmadan önce az rastlanan başlangıç evresinde tespit edilebilir. Erken dönemde ise, hastalığın yakalanma ihtimali % 15 civarındadır. Lenf düğümlerine sıçramaysan hastalarda 5 yıllık sağ kalım oranı ortalama %50’dir. Ama genellikle bu hasta gruplarında kanser teşhisi konulduğu zaman hastalık akciğer dışında yakın organlara da sıçramış olduğundan bu oran % 15’in altına iner.

Akciğer Kanseri Son Evre

Akciğer kanserinde erken tanı genellikle, başka bir sağlık sorunu için yapılan testlerde ve rutin yapılan testlerde ortaya çıkar. Akciğer kanseri tedavisi yeni yöntemlerle ve gelişmiş teknoloji ile yapılıyor. Erken tanı akciğer kanseri ölüm oranı üzerinde olumlu etki yapar. Akciğer kanserinin tedavisinde geç kalındığı ya da yapılan tedavilere vücut olumlu yanıt vermediğinde akciğer kanseri son evre yaşanır. Bu evrede vücudun pek çok bölümü kanserden etkilenir ve hasta giderek ağırlaşır. 

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri tedavisi, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığın evresi, hastanın genel sağlık durumu ve kanserin tipi gibi pek çok farklı faktöre bağlı olarak da değişir. Pek çok evrede farklı tedavi kombinasyonları ve kişiye özel tedaviler de uygulanır. Bu nedenle de akciğer kanseri tedavisinde uzman doktor ve tam donanımlı bir hastane tercih etmek gerekir.