Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir

Ağızdan çıkan yaraların nasıl geçtiği ve neden çıktığı herkes tarafından merak edilmektedir. Diş sağlığının yanı ağız içi sağlığı da insanlar için önemlidir. Ağız yaraları ağız ve yanakların iç kısmında, diş etlerinde, dilde ya da damak bölgelerinde çıkar. Bunlar için ilaç kullanılması ya da gargara yapılması gerekir.

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağzında yara çıkan kişiler ağız yaralarına ne iyi gelir merak etmektedir. Ağız yaralarına iyi gelen şeyler arasında dut, ayva, kekik, karanfil ve limon sayılmaktadır. Bunlar herkesin evde deneyebileceği yöntemler arasındadır. Karbonatın da ağız içi yaralarına iyi gelen şeylerde biri olduğu bilinmektedir. Karbonattan sonra evde yapılacak yöntemlerden biri de sirke olmaktadır. Bu tarz doğal çözümler herkesin kolaylıkla evde yapabileceği çözümlerdir. Doğal çözümlerin yanı sıra ağız yaraları için ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçların eczaneden alınması ya da doktor kontrolünde elde edilmesi gerekir.

Ağız Yaraları

Ağız yarası ağızın içinde çıkan yaraların tümüdür. Bu diş etlerinde, dilde, dil altında ya da damak bölgelerinde, ağız ve yanakların iç kısmında çıkan yaralardır. Bu yaraların çıkma sebepleri bulunduğu gibi yaraların geçmesi için de birçok çözüm bulunmaktadır. Ağız yaraları bazı hastalıkların da habercisi olabildiği için ilerlemesi durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışmak gerekir.

Ağız Yaraları Nasıl Geçer?

Ağız yaraları herkesin merak ettiği sağlık problemlerinden biridir. Ağız yaraları nasıl geçer? Ağız yaraları için genelde hekimlere başvurma yolu kimse tarafından tercih edilmez. Genelde bu yaralar evde tedavi yöntemiyle geçer. Ağız yaralarının sık sık tekrarlaması durumunda mutlaka kulak burun boğaz doktorlarına ya da diş hekimlerine görünmek gerekir. Genelde ağız içinde oluşan yaralar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Uzun süren yaralar için uzmanlara başvurmak daha sağlıklı olmaktadır.

Ağız Yaraları Neden Olur?

Genelde 1-2 gün içinde geçen ağız yaraları bazen uzun süre tekrarlamaktadır. Bazı durumlarda ağız yaraları 1 hafta 10 güne kadar sürmektedir. Sık sık tekrarlayan ağız yaralarının altındaki sebebin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Peki, ağız yaraları neden olur? Ağız yaralarının oluşma sebeplerinden biri beslenmenin düzensiz olması olarak bilinir. Özellikle C vitamini eksikliği ve diğer vitaminlerin eksikliği ağız yaralarının çıkmasına sebep olur. Bağışıklık sistemini tetikleyen diğer tüm rahatsızlıklar da yaraların oluşmasına sebep olmaktadır. Romatizma kaynaklı hastalıkların da ağız yaralarına alt yapı oluşturduğu bilinmektedir.

Ağız Yaraları Neden Çıkar?

Ağız yaraları bazı insanlarda uzun sürmektedir ve bu sürecin bir uzman tarafından takip edilmesi gerekir. Peki, ağız yaraları neden çıkar? Ağız içi yaralarının dişlerden kaynaklanabildiği gibi diğer hastalıklardan da kaynaklanabileceği bilinmektedir. Diş ile ilgili bir problemi olmayan kişilerin ağız içi yaraları için vitaminlerini kontrol ettirmesi gerekir. Özellikle uzun süren ve sürekli tekrarlayan ağız içi yaraları için kişilerin bir kulak burun boğaz hekimine görülmesi gerekir. Ağız içi yaraları diş fırçalama, spor ya da yanak ısırma sonucu da çıkabilmektedir. Bu yaralar kısa sürer ve hızlı bir şekilde yaralar iyileşir.

Ağız Yaraları İçin Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak ağız içi yaraları için faydalı yöntemlerden biridir. Tuz mikroplara iyi geldiği için gargara ile ağız içi de temizlendiğinden daha sonra yaraların çıkmasını engeller. Ağız yaraları için gargara yöntemi oldukça sağlıklı ve en çok tercih edilen evde yapılabilecek yöntemlerdendir. Evde yarım bardak suya bir çay kaşığı tuz koyarak kişiler bu su ile günde birkaç kez gargara yapabilmektedir. Bu yöntemin yaralar geçene kadar tekrarlanması gerekir. Tuz mikroplara iyi geldiğinden ve dişler için de faydalı olduğundan ağız yarası oluşmadan da gün aşırı gargara yapmak sağlıklı olmaktadır. Bu şekilde ağız yaralarının da çıkması önlenebilir.

Ağız Yaralarına Bitkisel Çözüm

Kişilerin şikayetçi oldukları ağız yaralarına bitkisel çözüm bulunmaktadır. Evde yapılabilecek ve bitkisel çözüm olarak adlandırılan çözümler bulunmaktadır. Ağız içi yarası bulunan kişilerin evde yapabilecekleri tedavi yöntemleri bulunur. Ağız yaralarına iyi gelen bitkisel çözümlerden iki karbonat ile günde birkaç kez gargara yapılmasıdır. Gargara yöntemi ağız yaralarına en iyi gelen bitkisel çözümlerden biridir. Limon ve sirkenin karıştırılarak gargara yapılması da ağız yaralarına oldukça iyi gelmektedir. Gargara ile ağız içi temizlenerek bu yöntemle daha sonra çıkacak yaralar da engellenmektedir. Dut şurubu da ağız içi yaralarında oldukça etkilidir. Günde en fazla 1 bardak dut şurubu içmek de ağız içi yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Ağız Yaraları Sebepleri

Ağız içi yaralarının herkes için farklı sebepleri bulunmaktadır. Daha çok kısa süren ağız yaraları uzun sürdüğünde hekime başvurmak gerekir. Ağız yaraları sebepleri şu şekildedir:
-Besinlere ve ilaçlara karşı olan alerjiler
-Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak içeceklerin ve besinlerin tüketilmesi
-Genetik hastalıklar
-Ağız içi bakımının yetersiz olması
-Diş ve diş eti problemleri
-Alkollü veya asitli içeceklerin fazla tüketimi
-Kişilerde oluşan hormonal değişiklikler
-Vitamin eksiklikler ve düzensiz beslenme alışkanlıkları